اعلام آماده باش رنو برای برگشت به بازار ایران

بر اساس خبرگزاری‌های داخلی، شرکت فرانسوی رنو در چند هفته گذشته، آماده بودن برای بازگشت به ایران در صورت رفع تحریم‌ها را اعلام کرده است. این خبر با وجود مخالفت‌ها و مواففت‌های فراوانی که دارد، قطعا یک خبر خوب برای قطعه سازان داخلی است، و بازگشت رنو به ایران می‌تواند راه حلی برای کاهش قیمت محصولات خارجی نیز باشد. به گفته کمپانی رنو، در صورت رفع تحریم‌ها، بلافاصله به ایران بازخواهد گشت، و البته اینبار کمی متفاوت‌‎تر نسبت به فعالیت‌های گذشته خود اقدام خواهد کرد.

دلیل رفت و آمد رنو در ایران

با روی کار آمدن رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، شرکت‌های فرانسوی خودروسازی، ارائه خدمات به نمایندگی‌های خود در ایران را نیز متوقف کرده بودند، اما اکنون با نبود شرکت خودروسازی پژو که رغیب سرسختی برای کمپانی رنو به حساب می‌آید، جای فعالیت بیشتری برای این شرکت وجود خواهد داشت. پژو به دلیل ادغام سال گذشته خود با شرکت فیات-کرایسلر، و ساخت یک برند جدید به نام استلانتیس، تا مدت‌ها فرصت نخواهد داشت وارد بازار ایران شود.

هرچند که خود کمپانی رنو، استفاده از واژه بازگشت رنو به ایران را قبول ندارد، زیرا معتقد است حتی در 3 سال گذشته نیز از ارائه خدمات به ایران خودداری نکرده است. شرکت مشترک ایران و رنو، به نام رنوپارس، در دوران تحریم منحل نشده بود، و حتی فعالیت‌هایی نیز به خریداران خودرو ارائه می‌کرد. تفاوت حضور دوباره رنو در ایران، به این دلیل متفاوت خوانده می‌شود، که اینبار قصد ندارد خود را محدود شرکت‌های سایپا و ایران خودرو کند، و قصد دارد به صورت کاملا مستقل، با تاسیس یک کارخانه و خط تولید، به فعالیت بپردازد.

تجربه ناکامی گذشته رنو برای فعالیت مستقل

در چند سال گذشته، همواره مانع‌های زیادی در سر راه بازگشت رنو به ایران وجود داشته است. در گذشته رنو قصد داشت سایت «بن‌رو» که متعلق به سایپا بوده را خریداری کند، اما موفق به عقد قرارداد با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نشد. به گفته شرکت رنو، در صورتی که مجوزهای مربوطه سریع‌تر صادر شوند، کمپانی رنو می‌تواند به راحتی یک کارخانه کاملا مجهز با جدیدترین امکانات روز تجهیز کند.

البته لازم به ذکر است که رنویی‌ها هیچ مشکلی با همکاری بیشتر با خودروسازان ایرانی ندارند، و حتی گفتگوهایی نیز در این زمینه انجام شده است. البته این همکاری تنها در زمینه مونتاژکاری خواهد بود، و ارتباطی با تولید صفر تا صد محصولات این کمپانی نخواهد داشت. علاوه بر این‌ها، این شرکت قصد ندارد مانند گذشته تمام تمرکز خود را روی محصولات سواری بگذارد، و به دنبال مونتاژ طیف زیادی از انواع خودرو است. یکی دیگر از تصمیمات مهم شرکت رنو، صادرات محصولات داخلی است.

به گفته رنو، در صورت لغو تحریم‌ها و بازگشت رنو به ایران این شرکت قصد دارد محصولات تولیدی ایران را برای صادرات به کشورهای دیگر آماده کند، و حتی کارهای صادرات آن‌ها را نیز انجام دهد. در پایان خبرگزاری این شرکت اعلام کرده است، که قصد دارد تولید تندر 90 و ساندرو را در ایران متوقف کند، و مدلی که اکنون در حال تولید در ایران است را، با مدل جدید تعویض کند.

بازگشت رنو به ایران یک توسعه اقتصادی است

کمپانی رنو در بسیاری از کشورهای جهان، خط تولیدی مستقل دارد، و آنطور که پیدا است، قصد دارد خط تولید مستقل خود را نیز در ایران تاسیس کند. در صورت ورود موفق رنو به ایران، قطعا در سال‌های آتی شرکت‌های دیگری برای تاسیس کارخانه اقدام خواهند کرد، و راه برای توسعه اقتصاد باز خواهد شد. این امر باعث خواهد شد تا صنعت خودروسازی ایران، به یک صنعت صادراتی تبدیل شود، و حتی کسب و کار قطعه سازان داخلی نیز رونق بسیاری خواهد یافت. البته به دلیل سنتی بودن خط تولید اکثر قطعه سازان، مدرن سازی، و ایجاد یک اتوماسیون برای تولید بیشتر و با کیفیت‌تر، احتمال موفقیت را بیشتر خواهد کرد.

Pin It