جوش نقطه ای یکی از پرکاربردترین انواع جوش مقاومتی می باشد. این فرایند برای اتصال لبه ورق ها روی هم، بکار برده می شود و در آن قطعه کار بین الکترود تحت فشار قرار گرفته و جریان توسط ترانسفورماتور و بازوها از الکترودها و سپس قطعه کار عبور می کند، این فرایند کاربرد زیادی در صنایع لوازم خانگی و اتومبیل سازی دارد. در این جوش اتصال دو سطح توسط حرارت و فشار تواماً انجام می گیرد که وقتی جریان الکتریکی از میان دو قطعه فلزی که بهم چسبیده اند عبور می کند، مقاومت زیاد موضعی موجب تولید گرمای فوق العاده زیادی می شود. در صورتی که جریان کافی بکار رود، فلزات مورد استفاده ابتدا در حالت خمیری قرار گرفته و سپس ذوب می شوند. اگر هنگامی که دو فلز در حالت خمیری یا مذاب قرار دارند به یکدیگر فشار داده شوند و تا کمی بعد از قطع جریان و خنک شدن در همان وضعیت باقی بمانند، دو قطعه در هم آمیخته شده و بصورت یک قطعه واحد در می آیند، که در این حالت جوش بصورت دکمه یا دیسک هایی بین دو لایه ورق بوجود می آید که با توجه به سرعت انجام این عمل، بسیاری از خواص فیزیکی آنها دست نخورده باقی خواهد ماند.

جوش نقطه ای رباتیک

تولیدکنندگانی که جوشکاری نقطه ای رباتیک را بر فرآیندهای تولیدی خود اعمال کرده اند، بدون شک مزایای آن را در مقایسه با فرآیندهای دستی این روش جوشکاری دریافته اند.

مزایای این روش شامل موارد زیر می باشد:

مقرون به صرفه بودن هزینه ها
ثبات و استحکام جوش
توانایی انجام جوشکاری­ در محیط­های سخت
قابلیت تکرارپزیری
صرفه جویی در فضای مورد نیاز
جوشکاری نقطه جوش کاربردهای پروژه ای متنوعی دارد، در حالی که به طور معمول این نوع جوشکاری در صنعت خودرو برای اتصال قاب های ورق فلزی به هم استفاده می شود.

ربات های جوشکاری نقطه ای توانایی غلبه بر جوشکاری در شرایط سخت و ارائه کیفیتی یکپارچه را دارند. جوشکاری نقطه ای اتوماتیک بسیار سریع،آسان و مقرون به صرفه است.