ربات های جوشکاری

جوشکاری - رباتهای جوشکار در انواع متفاوت بر اساس اندازه، تعداد محورها، ظرفیت ترابری ... دسته بندی میشوند. مزایای فراوان این رباتها باعث استفاده گسترده این تکنولوژی در صنعت شده است. جوش کاری توسط نیروی انسانی همواره عملی طاقت فرسا و خطرناک بوده است که علاوه بر تماس مستقیم با دودهای خطرناک ناشی از جوشکاری امکان خطا و ایجاد ضایعات فراوان حتی توسط زبده ترین نیروهای جوشکار نیز وجود دارد. رباتها علاوه بر رفع مشکلات فوق با تکرار پذیری، سرعت و دقت بالا علاوه بر افزایش حجم تولید موجب کاهش ضایعات و صرفه جویی در هزینه ها خواهند شد.

مزایای استفاده از جوشکاری رباتیک

* قسمت تکرار و قوام

* دقت و سرعت

* برنامه‌ریزی

* کاهش در ضایعات

* عملیات مستمر و خستگی‌ناپذیر

* کیفیت بالای قطعات

* نظارت دقیق و اتوماتیک پارامترهای جوشکاری

* قابلیت جوش اشکال پیچیده در سرعت‌های بالاتر از جوشکاری دستی

* بازگشت سرمایه‌گذاری (ROI)

* کاهش در هزینه از طریق حجم تولید

 

 

سخنی با دانشجویان و کارآفرینانی که قصد کار در این زمینه را دارند : 

انواع جوشکاری و کاربرد آن

جوشکاری در دنیای امروز ناشناخته نیست. تمامی صنعتگران،  مهندسان و کارشناسان حوزه علوم ساخت و ساز و مهندسی مکانیک، ماشین سازی و ... از کاربردهای آن آگاهی کامل دارند. اما شاخه های متنوع این بحث ما را بر آن داشته تا تعریف کلی از آن را ارائه دهیم تا تمامی شاخه های صنعتی که در این مورد فعالیت دارند آشنایی بیشتری پیدا کنند و شاید در مسیر استفاده از تجهیزات آن تغییری حاصل شود. با ما همراه باشید.

جوشکاری چیست ؟

 اتصال دائمی و مستحکم مواد مختلف و متنوع به یکدیگر نیاز تخصص جوشکاری دارد. موادی که  می توان به  عنوان نمونه از آن نام برد، فلزات، سرامیک، پلیمر انواع کامپوزیت ها ، سازه ها و سوله ها و ورق های استیل مربوط به ماشین سازی ، چدن، فولاد کربنی و کم آلیاژ، فولاد زنگ نزن، آلومینیوم و منیزیم، آلیاژهای مس و نیکل، تیتانیم، سرب و روی، ترموپلاستیک ها و ... هستند.

نمونه های کاربردی این بحث بسیار متنوع و گسترده است و هر کدام مشخصات و نحوه کارکرد خود را دارند و برای موارد خاص خود مورد استفاده قرار میگیرند.  

آیا این موضوع برای تمامی مواد مورد استفاده قرار میگیرد؟

برای برخی مواد مانند فلزهای ناهمسان، سرامیک ها، الاستورمرها و ترموست ها از روش های دیگری بهره میگیرند و توصیه های دیگری بر آنها می شود.

فلز ناهمسان چیست؟

اتصال فلزهای آلومینیوم به مس، آلومینیوم به منیزیم، آلومینیوم به تیتانیوم، آلومینیوم به فولاد و ... را در زمره فلزات نا همسان می شناسیم. به مرور با این موارد در بحث جوش کاری آشنا خواهید شد.

تاریخچه

شاید برای شما اطلاع از مراحل پیدایش این پیشه ، جالب باشد. در این بخش به خلاصه ای از پیشینه آن میپردازیم. جوش کاری در اواخر قرن نوزدهم منحصر به کار آهنگرها بود اما به مرور در اواخر قرن گذشته، جوش کاری قوس الکتریکی، اکسی استیل که با نام های جوش برق و جوش گاز نیز شناخته می شوند، مورد توجه و استفاده قرار گرفتند. در جنگ جهانی دوم، برای سلاح ها و تسلیحات و پس از جنگ برای صنایع مختلف جوش کاری با الکترود دستی پوشش دار مورد استفاده قرار گرفته که از انواع جوش برقی نیز به شمار می آید و امروزه نیز به طور معمول استفاده می شود. انواع روش های جوش کاری یکی پس از دیگری برای کاربردهای مختلف و متفاوت ظهور پیدا کرد و هر کدام در جایگاه خود پیشرفت فراوانی کرده اند.

انواع جوش کاری

در همین سایت با انواع جوش برای کاربردهای مختلف آشنا خواهید شد و به طور کامل شرح خواهیم داد. در این مرحله به طور خلاصه از انواع آن نام میبریم. از متداول ترین روش ها می توان به جوش الکترود دستی پوشش دار، جوش کاری قوسی ، جوش کاری زیرپودری، جوش قوسی و جوش سربار الکتریکی اشاره کرد.

فرآیندهای جوش کاری

برای اجرای جوش کاری، از فرآیندهای مختلفی استفاده می شود، چرا که برای مواد مختلف با ساختار متفاوت استفاده می شود. به طور مثال گاهی از ترکیب فشار و گرما استفاده می شود که در جوش های نقطه ای، درز جوش، تکمه ای و قالب نمود پیدا می کند. گاهی از انرژی الکتریکی و انرژی مکانیکی استفاده می شود که در جوش کاری نفوذی و امواج مافوق دیده می شود. استفاده از شعله با اعمال فشار یا اشعه الکترونی با ولتاژ زیاد نیز از موارد یاد شده جهت جوش است.

تجهیزات جوش کاری

نحوه استفاده از این فرآیندها و مواد  قابل اتصال متنوع و متفاوت می باشند. بنابراین در تجهیزات نیز با یکدیگر متفاوتند اما برخی از تجهیزات در تمامی موارد لازم و ضروری هستند که به مهمترین آنها در این قسمت، اشاره می کنیم.

✅منبع تغزیه

✅الکترود ( سیم جوش)

✅پودر مخصوص جوشکاری

تجهیزات جانبی تخصصی در هر نوع جوشکاری

تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی

چنانچه به گزینه آخر دقت کنید بحث تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی پیش آمد. جوش کاری یکی از مشاغلی است که خطرات و صدمات خاص خودش را برای اپراتور آن به همراه دارد. و سالهاست در این زمینه بحث و تبادل نظر انجام می شود. در مشاغل صنعتی مختلف، امروزه، حضور یک نیروی کار با تمام سختی ها و آموزش نیروهای خبره که دقت لازم را داشته باشند یکی از مشکلات عمده به شماره می آید. و البته هر مشکلی یک راه حلی دارد. از بهترین و مطمئن ترین و به روز ترین راه حل ها که در هزینه و زمان صرفه جویی قابل توجهی می کند و بازدهی خط تولید و ماشین آلات را خیلی بالا میبرد می توان به مباحث رباتیک اشاره کرد.

امروزه ربات های جوشکار تاثیر فراوانی در این امر داشته است که در ادامه به معرفی این ربات ها بیشتر خواهیم پرداخت.

ربات جوشکار

در ابتدای همین مقاله این مورد را بررسی کرده ایم .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه استفاده از انواع ربات ها در خط تولید و کسب و کار شما و نحوه سرمایه گذاری به بهترین روش و با مناسب ترین گزینه با ربات کار تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.