برش قطعات بوسیله فشار قدرتمند آب توسط دستگاه واترجت یکی از پرطرفدارترین روش­های برش کاری در صنعت می­باشد، همچنین اضافه نمودن مواد ساینده­ ای نظیر اکسید آلومینیوم یا کاربید سیلیسیم قدرت واترجت را به طرز چشمگیری افزایش داده و برش اجسامی نظیر فولاد و سنگ گرانیت، فایبرگلاس، چوب، شیشه... را به راحتی امکان پذیر می ­نماید.

از دیگر مزایای برش واتر جت عدم ایجاد تنش حرارتی در قطعه کار، هزینه پایین آن نسبت به دیگر روش­ها، عدم تولید دود و گازهای مضر در مقایسه با روش­های برش پلاسما و لیزر در هنگام برشکاری و حفظ سلامت کارکنان از لحاظ پاکیزه بودن این روش می ­باشد.

نصب نازل واترجت بر روی دستگاه CNC یکی از روش­های متداول استفاده از این تکنولوژی می­ باشد اما به دلیل معایب  و محدودیت­های دستگاه CNC نظیر ابعاد بزرگ و در نتیجه اشغال فضای زیاد ، قیمت بالا، سطح دسترسی و قدرت مانور پایین بر روی قطعه کار، حرکت به صورت خطی و سرعت جا­به­ جایی آهسته، برشکاری واترجت با استفاده از دستگاه CNC را به روشی پرهزینه برای تولید کنندگان تبدیل کرده است.

برشکاری رباتیک واترجت، مزایای متعددی را برای یک واحد تولیدی به همراه خواهد داشت که در ادامه به برخی از این مزایا اشاره شده است:

قدرت مانور و سطح دسترسی بالا
اشغال فضایی به مراتب کمتر از دستگاه CNC
سرعت و دقت بسیار بالا
هزینه اولیه­ ی، تعمیرات و نگهداری به مراتب پایین تر نسبت به دستگاه CNC