برش پلاسما چیست؟
برش پلاسما توسط ربات
برش پلاسما با پمپاژ پر شتاب گاز یونیزه با حرارت بسیار بالا یا همان پلاسما به قطعه کار انجام می­ پذیرد. در این نوع برش لازم است قطعه کار فلزی رسانا مانند آلومینیوم، فولاد، مس، برنج، فولاد ضد زنگ... در نظر گرفته شود. در مورد فلزات غیر آهنی حداکثر عمق برش حدود 2.5 سانتی متر خواهد بود.
 

حرارت بالای پلاسمای تولید شده جهت برش سطوح غیر مسطح، دارای انحنا و فلزات نسبتا ضخیم، سیستم پلاسما را می­توان به عنوان گزینه­­ ای ایده آل جهت انجام امور برشکاری در نظر گرفت.

در حال حاضر به علت سرعت و دقت بالای برشکاری با استفاده از دستگاه پلاسما، این روش جایگاه ویژه ­ای را در صنعت به خود اختصاص داده است. 

با توجه به ویژگی­های منحصر به فرد ربات­های صنعتی نظیر قدرت، سرعت، دقت و انعطاف پذیری بالا در انجام عملیات گوناگون، نصب تورچ پلاسما بر روی ربات و انجام عملیات برشکاری رباتیک با استفاده از دستگاه پلاسما میتواند روشی مقرون به صرفه در انجام عملیات برشکاری در نظر گرفته شود.

در سالیان گذشته با توجه به رشد روز افزون شرکت­های تولید کننده ­ی دستگاه­های پلاسما جهت برشکاری و عرضه با قیمتی مناسب استفاده از این سیستم با اقبال چشمگیر تولید کنندگان همراه بوده است.

این روش جهت برش ورق های فلزی در صنایع مختلف مورد بهره برداری واقع می شود که در ادامه با این مبحث بیشتر آشنا خواهید شد.

ورق های  فلزی  از جمله  فلز های رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، استنلس استیل و ... در صنایع مختلف به خصوص ماشین سازی و ماشین آلاتی که برای خطوط تولید مختلف باید ساخته و پرداخته شوند میبایست برش خورده و بعد جوش بخورند. یکی از روش های ایده آل برای برش فولاد روش پلاسما است.

نکته: حداکثر عمقی که برای برش فلزات غیرآهنی در نظر گرفته می شود، یک اینچ است.

نحوه کارکرد برش دهنده های پلاسما

✔ استفاده از تورچ (Torch) ، جهت ایجاد قوس روی قطعه مورد نظر.

✔ استفاده از یک مدار ولتاژ بالا- فرکانس بالا جهت ایجاد قوس الکتریکی .

پیشنهاد : استفاده از روش اول را پیشنهاد می دهیم به دلیل اینکه در روش دوم احتمال خط برق گرفتگی، حفظ فاصله اسپارک و حجم بالای تشعشعات فرکانس های رادیویی وجود دارد.

تعریف کلی پلاسما
زمانی که جامد توسط حرارت زیاد به حالت گاز در می آید و این حرارت دادن همچنان ادامه دارد تا جایی که  برخی از اتم های آن ماده الکترون های خود را از دست می دهند و به یون تبدیل شده و گاز به حالتی تغییر می یابد که پلاسما نامیده می شود. استفاده از مجاورت نوعی گاز نجیب در قوس الکتریکی و باردار شدن گاز توسط الکتریسیته و بوجود آمدن حصار اطراف نقطه جوش، سبب ایجاد برش های خیلی تمیز و دقیق و یا جوش های تمیز تر و محکم تر اتصالات میشود.

بخش های مختلف برش های پلاسما
✔ الکترود پلاسما

✔ راس پلاسما

✔ سپر مخزن

✔ صفحه کار

✔ سرباره و سطح برش

✔ گاز نیتروژن پلاسما

✔ افشانه آب

جایگاه رباتیک در برش های پلاسما

ساختمان داخلی برش دهنده پلاسما متنوع و متفاوت است. یکی از به روزترین  و پیشرفته ترین بازوهای رباتیکی برای همین امر در کارخانجات مورد استفاده قرار میگیرد. برش های خیلی کوچک و دقیقی که نیازمند دقت خیلی زیادی هستند توسط این بازوهای رباتیکی انجام می شود.

یک مدار بسته ، زمانیکه تغذیه به الکترود منفی اتصال پیدا می کند و نوک نازل روی فلز قرار میگیرد ، ایجاد شده و سبب ایجاد جرقه ای قوی ما بین الکترود و فلز میشود. در این زمان ، گاز به درون کانال فرستاده شده و تا زمانی که به حالت چهارم ماده ( که پیشتر از آن به عنوان پلاسما نام بردیم) باقی می ماند. در طی این فرآیند، جریانی از پلاسما بوجود می آید که دمای آن به 2.0*10^4 درجه سانتیگراد رسیده و سرعت آن به سرعت صوت نزدیک است.

تورچ برش های پلاسما چطور کار می کند؟

برش های پلاسما با ارسال قوس الکتریکی توسط یک گازی که از طریق دهانه منقبض شده عبور میکند، کار می کنند. این گاز می تواند اکسیژن، آرگون، نیتروژن نیز باشد. در روش پلاسما نیازی به گرم کردن قطعه کار پیش از برش نیست.

جهت بالا بردن کارآیی دستگاه برش پلاسما ، از تورچ هایی جهت برش های ورق دارای ضخامت بالا و کارهای طولانی مورد استفاده قرار میگیرد. تورچ همان مشعل پلاسما هست که منبع نیرو جهت انجام برش های سریع و دقیق فلزهایی نظیر آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، برنج و مس با ضخامتی حتی بیش از 5 میلیمتر مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از برش های پلاسما از تابیده شدن قطعه جلوگیری می کند و برای فلزهایی با ضخامت کم که دقت بیشتری نیاز دارند بسیار مناسب است.

چرا از رباتیک در برش ها استفاده میشود؟
استفاده از بازوی رباتیک جهت این کار از امکان برق گرفتگی و اشتعال و آسیب دیدن چشم ها جلوگیری به عمل می آورد. تکنولوژی و دنیای روز به سمت حذف آسیب های ناشی از انجام کارهای خطرناک رفته و سعی بر به حداقل رساندن ریسک مشاغل پر خطر برای نیروی انسانی به شمار می آید. بنابراین استفاده از علم رباتیک در انواع خطوط تولید و صنعتی روز به روز در حال افزایش است. یکی از نمونه های بارز دلایل استفاده از خطوط رباتیک شرایط حضور بیماری کروناس که سبب تعطیلی برخی از خطوط تولید شد و حضور مجدد کارکنان و کارگران ریسک های زیادی را در برداشت، در صورتیکه اگر خطوط مجهز به  ماشین آلات رباتیکی باشند، این ریسک ها به طور قابل توجهی کاهش می یابند.

شرکت ربات کار
 در این بین شرکت ربات کار پیشرو در صنعت راه اندازی خطوط رباتیک، چندیست  سعی بر ارتقا و پیشرفت صنایع مختلف کشور در این زمینه  دارد و پروژه های قابل توجهی در این زمینه انجام داده است. چنانچه سرمایه ای دارید که قصد استفاده از آن در صنعت دارید و می خواهید در زمینه علم نوین از آن بهره ببرید و دستی بر نجات اقتصاد کشور داشته باشید می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره شرکت ربات کار بهره مند شوید و تا زمان موفقیت در این زمینه همراه شما خواهیم بود. اگر از

برخی از پروژه های مجموعه ربات کار
راه اندازی خط تولید رباتیک جوشکاری قوس الکتریکی (منیفولد دود پراید) 3 خط موازی هر خط شامل یک ربات

راه اندازی خط تولید رباتیک یال طولی شاسی پراید 2 خط موازی ، هر خط شامل سه ربات و یک میز دوار در شرکت حداد پرتو صنعتی

راه اندازی خط تولید رباتیک جوش قوس الکتریکی (جهت تقویت ستون پراید) و 4 خط موازی هر خط شامل 2 ربات و یک فیکسچر  ...

جهت بازدید از لیست مهمترین پروژه های انجام شده به بخش پروژه ها در همین سایت مراجعه فرمایید.