لیزر مخفف عبارت ( light amplification by stimulated emission of radiation ) می‌باشد و به معناي تقويت نور توسط تشعشع تحریک‌شده است، طی دهه‌های اخیر لیزر با کاربردهای فراوان در زمینه‌های گوناگونیازجمله صنایع نظامی، پزشکی، هوافضا، خودروسازی ... مورداستفاده وسیع قرارگرفته است.

  سیستم برشکاری لیزر

با ورود تکنولوژی لیزر به عرصه‌ی صنعت، تا به امروز به شیوه‌های مختلفی از آن بهره برده‌اند و تلاش برای بهبود این روند همچنان ادامه دارد. یکی از عمده‌ترین کاربردهای لیزر، برشکاری محصولات مختلف می­باشد؛ سیستم برش لیزر جزء فرایندهای برش حرارتی است. این تکنولوژی با کمک یک دستگاه لیزر و تمرکز پرتو لیزر بر روی قطعه موجب حرارت فوق‌العاده زیاد و درنتیجه جدا شدن قطعه از هم (برش قطعه) می‌شود.

تکامل این فرایند و به کار گرفتن این تکنولوژی در صنعت، از سیستم‌های سنتی و ابتدایی به ماشین‌آلات ابزار دقیق انتقال یافت و عملیات برش بر روی قطعاتی مثل فلز، سنگ، چوب، شیشه، پلاستیک، چرم، پارچه، کاغذ... و تمام محصولاتی که قابلیت برش توسط لیزر را دارند انجام می ­شود. لیزر با دقت و ظرافت خود از حکاکی یا علامت‌گذاری در کوچک‌ترین قطعات گرفته، تا برشکاری لبه‌های اضافه و ضخیم قالب‌های بزرگ را انجام می‌دهد.

سیستم برش لیزر رباتیک ( برش لیزر مدرن)

سیستم‌های برش لیزر رباتیک ترکیبی خلاقانه از یک لیزر ثابت و توالی حرکت ربات می‌باشد. این سیستم حداقل فضای ممکن را اشغال نموده و با سرعت، دقت، و انعطاف‌پذیری بسیار زیاد در انواع قطعات سه بعدی لبه‌های برش باکیفیت بالا ارائه می‌دهد.

ایمنی، اولویت شماره یکربات کاراست. طراحی این سیستم در محیطی مجهز به انواع ویژگی‌های ایمن ( پرده‌های نوری، اسکنر، حساس‌ترین سنسورها و ...) موجب جدا کردن اپراتور از منطقه کار ربات شده تا نتایج مطلوب در یک محیط عملیاتی امن‌ و ارگونومیک‌ انجام شود.

طراحی دقیق و مهندسی ماهرانه سلول­های برش لیزر خودکار برای انجام برش­های پیچیده و دشوار، تنها نیازمند حضور گاه‌به‌گاه یک اپراتور است.گروه ربات کار با کمال افتخار آماده ارائه هرگونه مشاوره فنی و طراحی سلول رباتیک برش لیزر برای تولید کنندگان محترم می باشد.