تعداد زیادی از شرکت ها مختلف در تلاش برای توسعه ربات­های warehouse picking هستند. این آخرین طرح از شرت Hitachi می­باشد. این ربات دارای دو بازو است، و برای کارهای بالفعل مورد استفاده قرار میگیرد.

منظور از کارهای بالفعل این است که این ربات قادر به استفاده از پردازش تصویر برای درک سریع حداقل یک جفت از انواع مختلف اشیاع می­باشد. این ربات قابلیت عملیات چیدمان سریع و خودکاری که تا کنون دیده شده را دارد، به ویژه اینکه اغلب  شئ را با پنجه و بدون استفاده از مکش برای هر چیزی چنگ میزند.

بازوی ربات صنعتی مدل Epson ProSix C4-A901S روی یک پایه متحرکت قرار گرفته است که بر روی بالابرهای آکاردئونی نصب می­شود. هر بازو می­تواند حدود 1kg را بلند کند. با توجه به سخنگوی زن Hitachi در گفتگو با گروه بین المللی  داده (IDG)  به نوعی، ربات ­توانایی تشخیص اینکه محصولات کجا هستند را دارد ومی­تواند با حرکت دادن پلت فرم های بالابر و بازوها قبل از رسیدن به محل قفسه آن ها را چنگ بزند. به علت هماهنگ بودن این ربات، حدود سه ثانیه طول می­شد که بازوی ربات هنگامی که در مقابل قفسه قرار گرفته یک آیتم را بردارد.

چرا در این ربات به جای یک بازو، دو بازو تعبیه شده است ؟ کارهایی وجود دارد که فقط یک ربات با دو بازو می­تواند آن را انجام دهد، به عنوان مثال:

  • ·بلند کردن دو جسم همزمان
  • ·بلند کردن جسم خیلی سنگین و یا بزرگ
  • ·بلند کردن جسمی که مستلزم دستکاری جسم دیگری است

هرچند در بسیاری از محیط های انبار، مشخص نیست که این قابلیت­ها چقدر ارزشمند هستند. اما بسیاری از وظایف چیدمان به دو بازو احتیاج ندارند. از بین کالاهای مصرفی، اکثر اشیاع کوچک و سبک هستند، و کمتر دیده می­شود که دو انتخاب مختلف از نظر دسترسی به شئ، برای ربات در یک زمان وجود داشته باشد.

استفاده از یک بازو برای بیرون کشیدن یک جعبه از یک قفسه برای برداشتن یک بطری از آن ترفند خوبی است، اما عدم وجود جعبه درمکان  اولیه به این معنی است  می­توان بطری را مستقیما و با یک بازو گرفت.

برای برخی از کاربردهای ویژه، یک ربات two armed picking قطعاً می­توند ارزشمند باشد. از جمله وظایف جابجایی قطعات، جاهایی که نیاز به چنگ زنی ، دستکاری کردن، حمل ونقل انواع مختلفی از اشیاء سنگین و یا با سایز غیر عادی باشد.

سوال اینجاست که آیا کاربردهای کافی برای این ربات وجود دارد که مثلا جایگزینی یک ربات به جای انسان احساس شود، که این بستگی به قیمت این ربات دارد. در این مرحله به نظر می­رسد که این ربات احتمالاً فوق العاده گران قیمت است، و شرکت Hitachi برنامه ای برای فروش آن در کمتر از پنج سال آینده ندارد.

Pin It